Tag: butter

How to make ghee | The EASIEST Way

Ghee
 
Prep time
Cook time
Total time
 
Stop spending a fortune buying ghee from the store when it can be made at home in less than 30 minutes for a whole lot less!
Author:
Serves: 2 cups
Ingredients
  • 1 pound butter
  • 1 tablespoon water
Instructions
  1. Unwrap your butter and cut into smaller sized pieces, you don't have to do this, but it'll make the process a little faster. Add your pieces into a stainless steel pot and put on the stove over medium.
  2. Using a metal spoon (note not plastic!), stir your butter until it is melted. Once it melted and there are bubble starting to come up, turn your heat down to low. If the bubbles are too big, you will need to turn it down further, until they are similar to the video.
  3. Set your timer for 20 minutes and walk away... yes walk away. We don't need to skim the milk solids off (although you could). As long as you use a large enough pot on a low heat so you won't boil it over, you don't need to watch it.
  4. After 20 minutes, if the milk solids seem nicely separated go ahead and add about 1 tablespoon of water to this mixture and stir. Don't be concerned when it starts to make loud popping sounds, this is normal. Cook for another 2-5 minutes to ensure the water is all boiled off. If you like a more nutty roasted flavor in your ghee, continue to cook 5-15 more minutes keeping close eye on it. Ghee will go from perfect to burned in a matter of seconds once it hits a certain point.
  5. Let your ghee cool off for 5-10 minutes to make it safer to strain. Strain through a fine mesh strainer, paper towel, cheesecloth, or anything you have that will catch the milk solids. I suggest you use a glass container with a tight fitting lid. DO NOT USE PLASTIC. Plastic will leech out a nasty flavor over time into your ghee, plus you could melt it... never a good idea.
  6. Congratulations! You made ghee and saved yourself a lot of money over buying it!
Notes
Contrary to what some people say, you CAN use salted butter. I use salted Kerrygold butter and it gives the final product a slightly salty flavor and a grainy texture.

Ghee is shelf stable so you don't have to put it in the fridge. You can if you want, but there is no point. It should last anywhere between 3 months and 1 years in an air-tight container, but try to use it as soon as possible for best flavor.

The quality of butter you use GREATLY effects the end result. Normal cheap store bought butter which looks almost white, has no real flavor and you'll notice it's probably a lot more water. Try to find a grassfed butter for this application.
Nutrition Information
Serving size: 1 teaspoon Calories: 45 Fat: 5 Saturated fat: 3 Sugar: 0 Sodium: 0 Cholesterol: 10
 

Costco, Trader Joe’s, & Whole Foods Grocery Haul 1-17-2015

Today was a HUGE haul for me! My mother in law came to town to take us shopping. (She lives 45 miles away from us, so it’s a big deal) So when she comes over, we always go to Costco.

At Costco I spent a total of $207.87 , I couldn’t show you the receipt because she paid for everything and then I just gave her cash. It’s easier than having to split the groceries up, it tends to confuse the cashiers and causes it to take longer. Here is what I got:

  • cat food $19.89
  • Brussels sprouts $4.49 X 2
  • 1/3rd pork loin $6.84
  • 1/2 bag kale salad kit $2.54
  • butter $6.99
  • 1 avocado 91¢
  • tomato $1
  • romaine $2.24
  • molasses $4.89
  • tomato paste $6.69
  • black beans $6.59
  • kidney beans $6.59
  • 3 dozen eggs $3.59 X 2
  • oatmeal $7.99 X 2
  • big can of green beans $3.29
  • frozen broccoli $5.99
  • 1/2 container of bread $2
  • 2lbs ground beef $7.38
  • 1/3rd beef roast $11.91

As for none food I am VERY happy to say I was able to purchase a special pressure cooker set for $79.99 . Normally when you got to the store, or look online, you can get an 8qt pressure cooker for $99, well I was able to get a set that has a 4qt AND an 8qt pressure cooker PLUS a steamer basket and a glass lid all for only $80. I was really needing one of these so I am so happy. I used it to cook beans yesterday and love it!

Next place was Whole Foods. Unfortunately my husband was rushing and left the bag in my mother’s car so I didn’t receive it until today actually. (THANKFULLY she had to come back to Omaha today for something else) She was able to freeze/refrigerate what needed to be kept cold so the food is still good. The croissants might go bad before we eat them all, but nothing I can do about it.

  • Bob’s red mill cream of wheat $3.69
  • Bob’s red mill masa harina $3.69
  • Luna chocolate coconut bar 99¢ x 3
  • bulk bin ginger snaps $1.90 ($9.99/lb)
  • Luna smores bar 99¢
  • Luna caramel nut bar 99¢
  • bulk bin organic oregano 48¢ ($23.99/lb or $1.49/oz)
  • bulk bin organic garlic powder $1.28 ($15.99/lb or $1/oz)
  • Applegate farms uncured pepperoni (from deli) 77¢
  • 365 deli Havarti cheese 1/2 pound approx $4.54
  • 6ct package of Whole Foods Croissants $6.99
  • 365 frozen organic cauliflower $1.99 X 2
  • 16 ounce brewed coffee $2.00
  • 20 ounce brewed coffee $2.25
  • bulk olive bar $4.07 ($10.99/lb)
  • bulk bin organic chives $2.46 ($40.99/lb or $2.56/oz)
  • credit of 10¢ for bag refund

Total @ Whole foods was : $44.35

Finally we went to Trader Joe’s. (I told you it was a huge grocery haul day!) I had to refund some items, because I didn’t like them. That’s the great thing about TJ is there “if you don’t like it, bring it back” policy. No one else is better. In total I got $11.97 back from returns, so that’s already taken off the total.

  • Organic free range chicken broth $1.99 X 4
  • TJ Soy sauce $2.99 X 2
  • Baking cocoa $2.49
  • TJ Sriracha roasted garlic BBQ sauce $2.99 X 2
  • can of TJ coconut cream $1.49
  • TJ traditional marinara sauce $1.49
  • TJ organic ketchup $1.99
  • can of black refried beans 99¢
  • TJ beets in vinaigrette – $1.69
  • TJ unscented deodorant $3.49
  • organic red palm oil $5.99
  • Luna nutz over chocolate bar 99¢
  • Luna smores bar 99¢
  • cliff peanut butter bar 99¢
  • TJ corn and chile salsa $2.49
  • linguine pasta 99¢
  • bananas 19¢ X 9
  • organic carrots 99¢ X 4
  • carrots of many colors $2.49
  • Zipline beer $1.34
  • TJ madras lentils $1.99
  • TJ sliced almonds $3.99
  • TJ frozen raspberries $2.69
  • Golden potatoes $2.49 X 3
  • Red wax Gouda cheese $3.18
  • Turkey jerky $5.99
  • Natural whole roaster chicken $9.05

Total @Trader Joe’s was $81.76 (if you take off the credit it would be $93.73)

All in all, don’t think I’ll be grocery shopping til next month. My freezer is completely full. I’ll probably buy like milk here and there, but that isn’t video worthy. Yikes… did the math and I spent a total of $333.98 O_O oh my…